Sandestin Regional

January 19-25, 2009


Morning Side Series
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.64
1


Judith Bailey, Pell City AL; Kristina Oliver, Birmingham AL 71.59%
3.19
2
1

David Newton, Panama City Bch FL; Deborah Gregory, Madisonville KY 61.59%
2.39
3
2

Kenneth Andino - Bob Soni, Tallahassee FL 60.55%
1.54
4


Allison Howard, Cookeville TN; Scott Stearns, Elberta AL 59.16%
1.57
5


Allen Reiter - Susan Reiter, Caesaria Israel 58.20%
1.79
6
3

Amy Peterson-Reznik - Bertha Easton, Tallahassee FL 57.54%
1.35
4

Rona Brenner, Ponte Vedra Bch FL; Nancy Stein, Jacksonville FL 56.53%
1.01
5

Theresa Andino, Tallahassee FL; Tammy Pepper, Raleigh NC 54.56%
2.43
6
1
Margaret Joyner - Eleanor Anker, Niceville FL 53.65%
1.82

2
Carol Frank, Santa Fe NM; Tom Rajnovich, Goderich ON 53.25%
1.37

3
Phillip Fultz, Benton KY; Ron Deluca, Destin FL 47.88%
1.03

4
E Vann - Daryl Vann, Glasgow KY 46.62%

Sat Aft Strat Open Pairs
14.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
13.30
1


Richard Karch, Dothan AL; Bob Simkins, Decatur GA 60.02%
9.98
2
1

Roy Perry, St Johns NL; Barbara Rhoades, Wilmington DE 58.73%
7.48
3


Floyd Woldt, Glendale WI; June Bunn, Ft Walton Bch FL 58.01%
5.61
4


William Perry, Riverview FL; Carmon Lee Woodley, Niceville FL 57.69%
4.43
5


Ralph Levene, Vestavia Hills AL; Jim Foster, Birmingham AL 57.53%
3.80
6


Emory Whitaker, Macon GA; Keith Johnson, Destin FL 56.09%
3.33
7


Rebecca Karch, Dothan AL; John Lewis, Marianna FL 55.69%
2.96
8


John Derdall - Jan Derdall, Western Springs IL 54.89%
3.80
2

Patrick Main, Panama City FL; Armand Grassi, Lynn Haven FL 52.56%
2.85
3

Nelda Fraser, Lynn Haven FL; Jack Benjamin, Nashville TN 51.84%
2.13
4

Lucy Mazzaferro - Olivia Russell, Jackson MS 51.28%
1.78
5

Arthur Bergman - Jacqueline Bergman, Panama City FL 49.44%
3.18

1
Mary Nell Taylor, Destin FL; Emma Craig, Niceville FL 49.28%
2.39

2
Joanne Ende - Barbara Spencer, Meadville PA 46.96%
1.79

3
Yvonne Gaunt, Destin FL; Doris Stringer, Pagosa Springs CO 42.79%

Side Series 2
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.55
1


Donald Rumelhart, Ann Arbor MI; Stephen Mackay, Markham ON 66.67%
3.49
2
1

Jo Watford, Niceville FL; Norman Poythress, Tampa FL 63.39%
2.56
3


Maureen McGuire, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 61.31%
1.92
4


Joan Humphrey, Ft Walton Bch FL; Barbara Stone, Shalimar FL 58.04%
1.26
5/6


Jane Teel, Birmingham AL; Allison Howard, Cookeville TN 55.95%
1.31
5/6


Richard Cornett, Madisonville KY; Bernice Cornette, Greenville KY 55.95%
2.29
2/3

Barbara Applegate - John Southern, Pensacola FL 54.93%
2.29
2/3

Val Jakubowitch, Hatfield PA; Lester McCracken, Bonifay FL 54.93%
1.47
4

Sandy Barrow, Macon GA; Pat Buchanan, Highlands NC 54.46%
1.31
5

Allen Gurwell - Ruth Gurwell, Leawood KS 53.87%
0.84
6

Joann Coulter, Milton FL; Dale Miller, Pensacola FL 53.27%
2.27

1
George Grant, Akron OH; Andy Fairweather, Niagara Falls ON 49.40%
1.70

2
Guinnette McKnight, Ft Walton Bch FL; Audree Newman, Niceville FL 47.32%
1.28

3
Karen (Shelly) Elbert - Melissa Davis, Niceville FL 45.83%
0.96

4
Mary Buff - Jeri Edge, Pensacola FL 44.64%

Sat Compact KO Bracket 1
11 Tables

MPs Rank Names
16.76
1
Alan Stout, Mountain Home AR; Allan Siebert, Little Rock AR; Don Caton, Pensacola FL; Robert Teel Jr, Birmingham AL
11.73
2
Charlotte St Amant, Trenton ON; Lyn Stevens, Ennismore ON; Wendy Krause - Arnold Krause, Toronto ON
7.54
3
Don Kern, Bay Minette AL; Hans Jacobs, Aurora ON; John Potter, Panama City FL; Richard Potter, Black Mountain NC
5.87
4
Scott Stearns, Elberta AL; Kelly Smythe - Winston Legge Jr - Jennie Legge, Pensacola FL

Sat Compact KO Bracket 2
13 Tables

MPs Rank Names
8.77
1
Jim Lyle - Amy Peterson-Reznik, Tallahassee FL; Allen Reiter, Caesaria Israel; Albert Fultz, Ft Mitchell KY
6.14
2
Marilyn Cloutier, Navarre FL; Maryanne Conter, St Paul MN; Vivian Sue Smith, Pace FL; Patrica Moran, Pensacola FL
3.95
3
Theresa Andino - Kenneth Andino - Bob Soni, Tallahassee FL; Tammy Pepper, Raleigh NC
3.07
4
Claude Dussault - Trudy Dussault, Sudbury ON; Jerome St Amant, Trenton ON; Stephen White, Sartell MN

Sat Compact KO Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
4.86
1
Jane Shepard - Shelly Hobbs - Roxie Wagner, Panama City Bch FL; Barbara Hamilton, Panama City FL
3.40
2
Robert Belling - Beverly Belling, Alpharetta GA; Thomas Robinson - Marie Robinson, Nashville TN
2.19
3
Betty Abbott, Westminster SC; Barbara Leese, Dayton OH; Lila Lowe, Xenia OH; Carolyn Karpick, Seneca SC
1.70
4
Kathy McCarty, Cumming GA; Eleanor Anker, Niceville FL; Polly Levis, Dunnellon FL; Sheila Feldman, Ocala FL

Sat Cons Compact Brkt 1
5 Tables

MPs Rank Names
3.00
1
Dorothy Moore, Crofton KY; Mike Cappelletti, Hixson TN; Mark Jones - Doug Levene, Birmingham AL
1.59
2
Beverly Monaco, Destin FL; Mike Fine, Richmond VA; Patsy Williams - Richard Deyerle, Glen Allen VA

Sat Cons Compact Brkt 2
5 Tables

MPs Rank Names
1.60
1
Mary Haynes - Rebecca Bradley - Dale Priest, Birmingham AL; Charlotte Santy, Vestavia Hills AL
0.85
2
Stephen Ross - Judith Neubacher - Jean Carr - Terri Fuller, Tallahassee FL

Sat Cons Compact Brkt 3
6 Tables

MPs Rank Names
1.52
1
Michael Arthur - Elizabeth Arthur, Pearl River LA; Deborah Gregory - Joy Sisk, Madisonville KY
0.81
2
Henry Wise - Elizabeth Wise, Roanoke VA; Linda Zdenek - Robert Zdenek, Shalimar FL
0.76
3
Susy Philhours, Birmingham AL; Henrietta Napier, Shoal Creek AL; Sarah Smith, Leeds AL; Mary Ellen Thomas, Hoover AL