Unit 219
Bridge in the Florida Panhandle

Fort Walton Beach

Miracle Strip Winter Sectional
Hosted by the Fort Walton Beach Bridge Club & Unit 219
Fort Walton Beach

October 5-7, 2012

General Information

Total Tables in Play - 125.5
Total Number of Players Attending - 134
Total Number of Players Winning Masterpoints - 119
Total Number of Masterpoint Won - 476.06

Results by Day   
Friday  Saturday  Sunday 

Masterpoint Winners 

Click here for Tournament Information

Return to Unit 219 Results Index 

Return to Unit 219 Home Page 

Friday                Masterpoints/Recaps: Afternoon  Evening


Fri Aft Open Pairs
18.0 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1
1
1
David Makey, Meridian MS; J Makey, Meridan MS65.14%
3.88
2


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Thomas Marr, Ft Walton Bch FL64.49%
2.91
3


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA59.37%
2.18
4


Donna Rieper, Destin FL; E Rogers, Shalimar FL58.71%
1.64
5


Joe Gottler, Elberta AL; Kelly Smythe, Pensacola FL57.73%
1.58
6


June Bunn - Joanne Walker, Ft Walton Bch FL56.64%
2.53
2

Ralph Angermeier, Annandale VA; Charles Ries, Saint Louis MO56.10%
1.90
3

Roger Reff - Alexa Canady-Davis, Pensacola FL55.88%
1.42
4

Hugh Humphries - Kay Humphries, Bellaire TX54.90%
1.68
5
2
David Walker, Gulf Breeze FL; Cheryl Walker, Pensacola FL54.58%
1.26
6
3
Karen Couch, Destin FL; Margaret Joyner, Niceville FL53.70%
0.95

4
Wilbur Ledman - Melanie Ledman, Panama City Bch FL52.07%
0.88

5
Michael Arthur - Elizabeth Arthur, Pearl River LA50.65%

Fri Aft 299er Pairs
3.0 Tables

MPsABNamesScore
1.31
1

Kita Culpepper, Montgomery AL; Linda Hendrix, Montgomery Ave AL65.00%
1.11
2
1
Neil Godfriaux, Ft Walton Beach FL; Jared Carter, Freeport FL61.25%
0.83
2
Elizabeth Carbonneau - Louis Mendel, Mobile AL53.75%

Fri Eve Open Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1
1

Hugh Humphries - Kay Humphries, Bellaire TX68.67%
3.38
2


Charles Bradford Jr, Columbus GA; Armand Grassi, Lynn Haven FL67.73%
2.53
3


Lee Anderson - Dora Anderson, Shalimar FL63.46%
1.90
4


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Thomas Marr, Ft Walton Bch FL62.22%
2.42
5
2

Charles Ries, Saint Louis MO; Ralph Angermeier, Annandale VA60.20%
2.12
6
3
1
Carol Frank, Santa Fe NM; Marie Gibson, Miramar Beach FL57.30%
1.36
4

Raphael Schreiber, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA55.60%
1.59
5
2
Brenda Starnes, Navarre FL; Carolyn Wolf, Pensacola FL55.55%
1.19
6
3
David Makey, Meridian MS; J Makey, Meridan MS55.32%
0.89

4
Jeri Edge - Stuart Siegel, Pensacola FL54.48%
0.67

5
Karen Couch, Destin FL; Margaret Joyner, Niceville FL48.73%

Return to top

Saturday                Masterpoints/Recaps:  Morning   Afternoon


Sat Morning Open Pairs
19.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1


Joe Gottler, Elberta AL; Kelly Smythe, Pensacola FL61.87%
4.13
2


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Thomas Marr, Ft Walton Bch FL61.76%
3.09
3


Gayle Marr, Ft Walton Beach FL; Jeri Arnold, Ft Walton Bch FL60.46%
2.32
4


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA59.04%
3.23
5
1

Mary Anne McDougal - Keith Johnson, Destin FL57.95%
2.47
6
2
1
Elaine Yost, Dothan AL; Libby Hutto, Marianna FL55.56%
1.82
3

Raphael Schreiber, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA54.36%
1.85
4
2
Karen Couch, Destin FL; Margaret Joyner, Niceville FL53.59%
1.02
5

Kineson Jung, Ft Walton Bch FL; Jan Omley, Niceville FL53.38%
1.39
6
3
Marlys Rooney - John Rooney, Port St Joe FL52.94%
1.04

4
Casey Holscher, Melbourne FL; Jo Maddox, Wetumpka AL52.18%
0.88

5
Armand Grassi, Lynn Haven FL; Beth McArthur, Panama City FL51.42%
0.62

6
Sandra Carney - Eleanor Anker, Niceville FL50.54%

Sat Morning 299er Pair
3.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.24
1/2
1/2
1/2
Loretta Malow - Janice Sentman, Summerfield FL58.75%
1.24
1/2
1/2
1/2
Neil Godfriaux, Ft Walton Beach FL; Jared Carter, Freeport FL58.75%
0.79
3


Kita Culpepper, Montgomery AL; Linda Hendrix, Montgomery Ave AL55.00%

Sat Aft Open Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL60.96%
3.38
2


Barbara Stone, Shalimar FL; Donna Rieper, Destin FL59.79%
2.53
3


Lee Anderson - Dora Anderson, Shalimar FL59.30%
3.09
4
1

Gary Watson - Bobby Henderson, Montgomery AL58.10%
1.58
5


Gayle Marr, Ft Walton Beach FL; Jeri Arnold, Ft Walton Bch FL58.02%
1.13
6


E Rogers, Shalimar FL; Joanne Walker, Ft Walton Bch FL57.90%
2.32
2
1
Peter Behrend - Sharon Morgan, Midland City AL57.76%
1.74
3
2
Ralph Angermeier, Annandale VA; Beth McArthur, Panama City FL53.68%
1.55
4

Elizabeth Poor, Pensacola FL; Virginia Mitchell, Ft Walton Bch FL53.25%
0.98
5

Armand Grassi, Lynn Haven FL; Jane Bradford, Columbus GA52.89%
0.73
6

Raphael Schreiber, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA52.15%
1.26

3
Margaret Joyner, Niceville FL; Karen Couch, Destin FL51.87%
0.95

4
Ed Priestley, Panama City Bch FL; Vera Lansing, Lynn Haven FL51.66%
0.71

5
Larry Fine, Miramar Beach FL; Jacqueline Erickson, Ft Walton Beach FL51.46%

Sat Aft 299er Pairs
3.0 Tables

MPsABNamesScore
1.31
1
1
Loretta Malow - Janice Sentman, Summerfield FL60.00%
0.98
2

Betty Dixon, Pensacola FL; Mary Ann Abrams, Pensacola Beach FL57.00%
0.93
2
Arthur Watson, Grenwood AL; Brenda White, Rutledge AL56.00%

Return to top

Sunday                Masterpoints/Recaps:  Swiss


Sunday Swiss
23 Tables

MPsABCNamesScore
8.25
1


Melvyn Klein - Raphael Schreiber, Tallahassee FL; Thomas Marr, Ft Walton Bch FL; Patti Poppell, Thomasville GA146.00
6.19
2


Jo Watford, Niceville FL; Joanne Walker - June Bunn, Ft Walton Bch FL; E Rogers, Shalimar FL128.00
5.48
3
1

Bobby Henderson - Gary Watson - Nell McInnish - Wynona Wilson, Montgomery AL126.00
3.48
4


Scott Stearns - Joe Gottler, Elberta AL; Bob Dale - Kelly Smythe, Pensacola FL124.00
2.75
5


Barbara Stone, Shalimar FL; Jeri Arnold - Joan Humphrey, Ft Walton Bch FL; Gayle Marr, Ft Walton Beach FL119.00
2.36
6


H Albert Lilly - Mary Jane Barrow, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; Angele Baker, Daphne AL118.00
4.11
7
2

Frank Swan - Delane Small, Spanish Fort AL; Vivien Harmon, Point Clear AL; Phoebe Jackson, Fairhope AL105.00
3.53
3
1
Salle Peyroux, Gulf Breeze FL; Jonathan McMinis, Harold FL; Carolyn Wolf, Pensacola FL; Brenda Starnes, Navarre FL98.00
2.31
4

James Jones, Navarre FL; Virginia Mitchell, Ft Walton Bch FL; Elizabeth Poor, Pensacola FL; Nancy Scrivner, Ft Walton Beach FL97.00
2.65
5
2
Jo Maddox, Wetumpka AL; Casey Holscher, Melbourne FL; Linda Hendrix, Montgomery Ave AL; Kita Culpepper, Montgomery AL90.00
1.74

3/4
Jimmie Miller, Panama City Bch FL; Judy Oglesby - Beth McArthur, Panama City FL; Armand Grassi, Lynn Haven FL85.00
1.74

3/4
Elaine Yost, Dothan AL; Libby Hutto, Marianna FL; Peter Behrend - Sharon Morgan, Midland City AL85.00

Return to top

Return to Upcoming Tournament Index

Return to Home Page